Az NRRC bemutatkozik a médiákban


NRRC bemutatkozás

A Nyugat-dunántúli Régió az elmúlt 15 évben Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő térsége lett. A GDP vonatkozásában a második legerősebb régió Magyarországon. Számos nagy ipari cég telepítette üzemegységét a régióba. A régió tudásközpontjának számító Nyugat-magyarországi Egyetem szem előtt tartja, hogy XXI. század egyetemének meghatározó szerepet kell betöltenie a tudásalapú gazdaság és társadalom innovációs struktúrájában, az oktatás és kutatás mellett hatnia kell a tudás gazdasági tevékenységgé alakításában.

Szerző: CSIHA TÜNDE NOÉMI

Több évszázados hagyományokkal rendelkező egyetemünk tudatosan felvállalja a gazdasági-társadalmi szerepét. Az európai felsőoktatás egyik meghatározó intézményeként a kutatás-fejlesztés-innováció-oktatás komplex tevékenységi kör fontos színtere, amely folyamatosan fejleszti a humán és tárgyi infrastruktúráját. A magasszintű felsőfokú képzés mellett professzionális szolgáltatást nyújt, kiterjesztve azt az alkalmazott kutatásokra, a szakértésre és a tanácsadásra is.

- A Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretében több jelentős beruházást valósítottunk meg. Ezek közül kiemelkedik a „Zöld Egyetem” program infrastrukturális feltételeinek megteremtése a Nyugat-magyarországi Egyetemen)” (TIOP-1.3.1/07/2/2F-2009-0008) c. projekt, amely lehetővé tette a Természeti Erőforrások Kutató Központ létrehozását (TEKK, angolul Natural Resources Research Center, NRRC) – hangsúlyozta július 3-án a helyszínen tartott sajtótájékoztatón Prof. Dr. Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora.
- A Természeti Erőforrások Kutató Központ létesítése az utóbbi évek egyik legnagyobb beruházása volt és e projekt kapcsán a soproniak mellett teljesen megújultak az egyetem szombathelyi és a mosonmagyaróvári laborjai is. Ezzel egy olyan kutatói bázis jött létre, amely országos viszonylatban is egyedülálló – mutatott rá.
Az egyetem vezetője korábban, a június 22-én tartott ünnepi tanévzáró beszédében arra is utalt, hogy e projekt megvalósításával az egyetem előrelátó volt, hiszen a Nemzeti Fejlesztési Program III. (Horizon 2020) időszakában a fejlesztési források jelentős része a kutatásfejlesztést, az innovációt fogja szolgálni, ami igaz lesz az ipari termelőkre, kis- és nagyvállalkozásokra és az egyetemekre nézve egyaránt. – A kiemelt témakörökön belül, minket leginkább a klímavédelemi, az élelmiszerbiztonsági és a megújuló energiaforrások terén várható pályázati kiírások fognak kihívásra késztetni bennünket. Bátran állíthatjuk, hogy felkészülten, a legmagasabb színvonalú infrastruktúrával, laboratóriumi eszköztárral és kutatói szakmai háttérrel várjuk a felhívásokat- jelentette be a tanévzárón.
- Meggyőződésünk, hogy a Természeti Erőforrások Kutató Központ hozzájárul ahhoz, hogy a Nyugat-magyarországi Egyetem releváns tudást közvetítsen, a gyakorlatban alkalmazható kutatási eredményeket érjen el és ily módon egyre bővülő kompetenciákkal álljon az ország és kiemelten a Nyugat-dunántúli Régió szolgálatában – hangoztatta július 3-án is, a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
A professzor azt is bejelentette, hogy a Természeti Erőforrások Kutató Központ ünnepélyes átadására ősszel kerül sor, az InnoLignum Erdészeti és Faipari Szakvásár és Rendezvénysorozat keretében.
- A Kutató Központban számos új, vagy megújult speciális laboratórium kapott helyet, s megújult és nagy értékű eszközparkkal gazdagodott a Tanüzem is. A pályázat keretében beszerzett nagyszámú, modern state-of-art műszer és kutatóeszköz hozzájárul az oktatás színvonalának emeléséhez, új lehetőségeket nyit a kutatások és szolgáltatások terén, bővítheti kapcsolatainkat az ipar és a gazdasági élet szereplőivel – emelte ki a kutató központ médiának történő bemutatásával egybekötött sajtótájékoztatón Dr. Alpár Tibor, az NRRC megbízott szakmai vezetője.
A projekt megvalósítása három kiemelt területen szolgálja a nemzetgazdaság stratégia céljainak megvalósulását:
• tudásalapú gazdaság fejlesztésével hozzájárul a régió gazdasági versenyképességének javulásához,
• a környezeti, gazdasági és társadalmi fenntarthatóság erősítésével, a speciális, „zöld” tudományokhoz kapcsolódó új kutatási tevékenységgel
• és a kapcsolódó új kutatói munkahelyekkel szolgálja a hosszú távú növekedést, a létrejövő kutatói munkahelyeknek és a versenyképes tudással rendelkező hallgatók kibocsátásának köszönhetően pedig bővíti a régiós foglalkoztatottságot, foglalta össze.
A TEKK (NRRC) a hagyományosnak tekinthető kutatási területeink magasabb szintű művelése mellett új lehetőségeket is kínál – emelte ki. Ezek közül kiemelkedik:
• a nanotechnológia,

• a speciális anyagvizsgálatok,

• a faanyag modifikáció,

• az alternatív energetika,

• a robotika,

• a polimerfeldolgozás,

• a környezetvédelem,

• a geofizika,

• a genetika,

• a talajtan,

• a geoinformatika,

• a levegő- és növénykémia, sorolta.

- A Természeti Erőforrások Kutató Központ fontos helyszíne az egyetemi tudásbázis komplex alkalmazásának, az inter- és transzdiszciplináris kutatásoknak, amelyben magasan képzett, nemzetközi tapasztalatokkal is rendelkező oktatók és kutatók dolgoznak, lehetőségeket kapnak a kutatásra és tudományos szolgáltatásra a doktoranduszok és a tudományos diákkörökben dolgozó hallgatók is.

Kiemelten kezeli az akkreditált méréseket és vizsgálatokat, amelyek a hagyományosnak tekinthető gép- és munkahely biztonsági, fa ill. papír vonatkozású anyag- és termékvizsgálati tevékenységek mellett környezetvédelmi, speciális anyagvizsgálati, talajmechanikai és az építési anyagok tűzvédelmi vizsgálataival bővülnek – összegzett.

Néhány szám a beruházással kapcsolatban:

- beépített bruttó alapterület: 5.665,00 m²

- beépített fszt-i alapterület: 2.299,50 m²

A beruházás bruttó költsége:

Épület beruházás: 1 266 650 000 Ft

Eszközbeszerzések: 1 024 340 000 Ft

Laboratóriumi helyiségek alapterülete: 2944 m²

Az épület alagsorában helyezkedik el az építés során megtartott Szt. Borbála minta tárna, mely 108 m² alapterületen múzeumi funkciót biztosít.

Fő funkciók:

Erdőmérnöki Kar

- Talajmechanikai laboratórium

- Térinformatika laboratórium

- Környezettudományi és Mérnöki laboratórium

- Növénytani laboratórium

- Genetikai és molekuláris laboratórium

- Talajtani és elemtartalmi laboratórium

- Levegő analitikai és növénykémiai laboratórium

Faipari Mérnöki Kar
Fa- és Papíripari Technológiák Intézet:
- Lemezipari laboratórium
- Polimertechnikai laboratórium
Faanyagtudományi intézet:
- Általános anyagvizsgálati laboratórium
- Faanatómiai laboratórium
- Speciális anyagvizsgálati laboratórium
- Faanyagvédelmi laboratórium
- Fafizika laboratórium
- Mechanikai vizsgáló laboratórium
Gépészeti és Mechatronikai Intézet:
- Brikettáló és pelletáló laboratórium
- Energetika laboratórium
- CNC laboratórium
Fizika és Elektrotechnika Intézet:
- Optikai laboratórium
Terméktervezési és Gyártástechnológiai Intézet:
- Lézeres vágóberendezés
- Modellező laboratórium
FAIMEI:
- Anyag- és felületvizsgáló laboratórium
- Ablakvizsgáló laboratórium
- Bútorvizsgáló laboratórium
- Formaldehid vizsgáló laboratórium
- Tűzbiztonsági laboratórium

A sajtótájékoztatót követően a regionális média munkatársai megtekintették a Bútorvizsgáló, a Talajmechanikai, a Geoinformatikai, az Optikai és a Polimertechnikai Laboratóriumokat, valamint a Tanüzemet.

Linkek:

Nyme hír
képek