TIOP beruházások átadó ünnepsége


TIOP átadó

Közel ötmilliárd forintos fejlesztés zárult le a Nyugat-magyarországi Egyetemen szeptember 7-én, pénteken, amikor Sopronban ünnepélyesen átadták a Természeti Erőforrások Kutató Központot, valamint a Ligneum látogatóközpontot. A beruházás a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretében elnyert pályázatnak köszönhetően valósult meg („Zöld Egyetem” program infrastrukturális feltételeinek megteremtése a Nyugat-magyarországi Egyetemen), pontosan 4.878.691.335 Ft értékben, amelyhez 4.608.340.068 Ft támogatást nyújtott az Európai Unió és a Magyar Állam. A projekt összesen négy várost érintett.

Szerző: CSIHA TÜNDE NOÉMI

 

A pénteki ünnepélyes avatáson Prof. Dr. Faragó Sándor, az egyetem rektora rámutatott, a 21. századi minőségi oktatáshoz elengedhetetlen feltétel a modern infrastruktúra megteremtése. Ez az igény hívta életre a Nyugat-magyarországi Egyetem története során megvalósított egyik legnagyobb fejlesztést.

Sopronban a 2, 3 milliárd forint értékű pályázati beruházás teremtette meg a Természeti Erőforrások Kutató Központ létrehozásának feltételeit (TEKK, angolul Natural Resources Research Center, NRRC). Ebben a közel nettó 4000 m2-es új épületben 80 új, vagy megújult laboratóriumi helyiség kapott helyet a teljesen felújított Tanüzem mellett. A pályázat keretében 1, 6 milliárd forint értékben beszerzett nagyszámú, modern state-of-art műszer és kutatóeszköz az oktatás, a kutatás-fejlesztés és innováció, valamint az akkreditált vizsgálatok révén hozzájárul hozzá az NRRC céljainak megvalósításához.

Ahogy az NRRC-nek, úgy a szintén pályázati forrásból épített Ligneumnak (a Nyugat-magyarországi Egyetem Látogatóközpontja) is a botanikus kert ad otthont. A kiállítói területen és a helyszínen szervezett rendezvényeken kiemelten az erdővel és a fával kapcsolatos ismereteket szerezhetnek – interaktív módon – a látogatók. Emellett az egyetem képzési kínálatával, az oktatói és hallgatói eredményekkel ismerkedhetnek.

A győri Apáczai Csere János Karon a támogatásból alakították ki 300 millió forint értékben az új Tudástranszfer központot, ahol 860 m2-en korszerű könyvtár, olvasóterem, folyóiratolvasó, közösségi terek, előadóterem, hagyományos és digitális dokumentumtár fogadja a hallgatókat és oktatókat. 120 olvasóhely, 30 számítógépes munkahely, wifi, akadálymentesített igényes környezet biztosítja az önálló tanulás, kutatás feltételeit.

A mosonmagyaróvári Mezőgazdaság-és Élelmiszertudományi Karon 400 millió forintot fordítottak a korszerűbb energetikai rendszer kiépítésére, emellett több intézeti laboratórium is új eszközöket kapott. Ezeknek köszönhetően a kar kutatási lehetőségei bővültek és szolgáltatói szerepköre is megnövekedett. Minderre szemléletes példa a kar egyik új eszköze, a NanoDrop 2000 spektrofotométer, mellyel az egyetlen fajtatisztán fennmaradt őshonos sertésfajtánkra, a magyar mangalicasertésre jellemző alacsony malacszám genetikai okait keresik.

A szombathelyi Természettudományi Karon mintegy félmilliárd forint ráfordítással szintén új laboratóriumok kiépítésére, tanszéki laboratóriumok fejlesztésére és kialakítására, továbbá számítástechnikai fejlesztésekre került sor. Így a molekuláris biológia, a toxikológia és farmakológia, a műszeres analitikai, a környezetfizikai, az ergonómiai és a műszaki mechanikai laboratórium kutatási palettája szélesedett jelentős mértékben. A karon folyó alapkutatásokhoz nagyteljesítményű számítógép-klaszter (IBM BladeCenter) biztosítja az elemzési, adatfeldolgozási és numerikus szimulációs feladatok végrehajtásának hardveres hátterét.

Az informatikai fejlesztés keretében szélessávú rendszerrel kötötték össze az egyetem különböző városokban működő egyes karait.

- Egyetemünk célja, hogy minél szélesebb körben adjuk át a tudást, ne csupán hallgatóiknak, hanem a társadalom valamennyi szegmense számára közvetítsük, népszerűsítsük a tudományt – hangsúlyozta Prof. Dr. faragó Sándor rektor. – A fejlesztéseknél szem előtt tartottuk, hogy a Nyugat-magyarországi Egyetem minél erősebben kapcsolódhasson a térség kutatás-fejlesztési rendszerébe.
 A soproni botanikus kertben, mintegy négyezer négyzetméteren, 2,3 milliárd forintos költségvetéssel kialakított kutatóközpontunkkal – amely a beruházás legnagyobb eleme volt – , valamint a hozzá kapcsolódó – a projekt csaknem egyharmadát kitevő – 1,6 milliárdos eszközfejlesztéssel a célunk az volt, hogy az oktatás és az alapkutatás mellett olyan alkalmazott kutatásokat folytassunk, amelyekkel kiszolgáljuk a térség vállalkozásainak igényeit. Kívánjuk, hogy az itt megszülető eredmények mielőbb a mindennapi gyakorlat részévé váljanak – emelte ki a kutatóközpont ipart támogató szerepét.

- A korszerű, környezetbarát ipari tevékenységet ösztönzi a térségben a színvonalas kutatás-fejlesztésnek otthont adó új kutatóközpont – mutatott rá Dr. Fodor Tamás, Sopron polgármestere. Hozzátette: mindazok a tevékenységek, amelyeknek helyet ad a létesítmény, meghatározzák a későbbi gazdasági eredményeket is.

- Komplex, tudományos-turisztikai létesítmény kialakítására törekedett az egyetem, amikor megépült a Ligneum nevet viselő új látogatóközpont – utalt a bemutatóközpont szerepére az egyetem vezetője, aki bejelentette, a létesítmény szeptember 28-án, a Kutatók Éjszakáján nyílik meg először a nagyközönség előtt.

Az avatáson részt vett Prof. Dr. Csépe Valéria, a Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese is. A létesítményeket Henczel Szabolcs egyetemi lelkész áldotta meg. Az ünnepségen elismerő oklevelet vehettek át mindazok, akik munkájukkal hozzájárultak a projekt megvalósításához.

 

Linkek:

 

szalagatvagas